Silindirik bir şekle sahip olan ve dişli ile beraber çalışmasını sürdüren, genel olarak dairesel olan hareketi doğrusal olan harekete dönüşmesi amacı ile kullanılan, üzerine helis ya da düz dişler açılmış olan çubuk şeklinde aletlere  kremayer ve pinyon adı verilir. Oldukça basit bir mekanizma olan bu kremayer, pek çok yerde kullanıldığı bilinen bir sistemdir. Kullanım alanının geniş olması nedeni ile de sık sık tercih edildiği bilinir.

 Güdel Kremayer ve Pinyon Nerelerde Kullanılır?

Bu kremayer dişlinin pek çok kullanım alanı vardır. İmalat ve makine sektöründe çok sık kullanılan bir sistemdir. Dikey olarak hareket yapan takım tezgahında sık sık kremayer görülür. Matkap tezgahında yer alan milin yukarı aşağı hareket ettirilmesi amacıyla kullanılır. Bu tarz tezgahta kullanımının bir diğer avantajı ise kermayerin kirli olan ortamda da kullanıma uygunluk taşımasıdır. Torna tezgahının kayıtlarının hareket esnasında kremayer kullanıldığı bilinir. Silindirik makine parçasının imal edildiği tezgahlarda araba kayıtlarının üzerinde sağa ve sola hareket ettirilmesi bu sistem sayesinde gerçekleşir. Bu dişlilerde daireler olan hareketlerin dönüştürülmesini kullanıldığı her alanda görmek büyük bir olasılıktır. Otomobilde yer alan direksiyonun dönmesi, aracı yönlendirdiği bilinen bir doğrudur.

Bu alanda da kremayerin kullanıldığı bilinir. Araç direksiyon sisteminde de yer alan bu sistem, küçük kamyon, otomobil, SUV gibi pek çok yerde kullanılan bir mekanizma olarak tanımlanabilir. Bu sistemin kullanıldığı bir diğer alan da garaj kapısı olarak örnek verilebilir. Bahçe ya da garajlarda bulunan kapılarda da kullanılır. Herhangi bir kişi tarafından butona basıldığı an kontrol ettirilebilen bir sistemdir. Krikolarda yük kaldırma amacı ile, bazı bağlama kalıbında ve diğer raylı vinçlerde de kullanıldığı bilinir.

×
img

Teklif Al

Merkez Ofis

+90 (224) 441 21 62

+90 (224) 441 70 37 (pbx)

E-mail

rmk@rmkmekatronik.com

Adres

Alaaddinbey Mh. 617.Sk. Kongur Plaza No: 4
Nilüfer / BURSA

İstanbul Ofis

+90 (224) 441 21 62

+90 (224) 441 70 37 (pbx)

E-mail

rmk@rmkmekatronik.com

Adres

Cevizli Mh. Tugay Yolu Cad. Ofisim İstanbul Plazaları No:20/B K:6 Maltepe / İstanbul