AC sürücü, temele bakıldığı aman kontrollü bir şekilde doğrultucu ve çıkışa bağlı bir inverterden meydana gelir. Bu temel güç devresinin kontrolü ise DC sürücülerde bilindiği gibi geri besleme devresi ve kontrol devresi ile mümkündür. AC motor sürücüler devrenin çıkışına standart motorlar bağlanması yapılır. Yaskawa ac sürücüler dayanıklı ve güçlü yapısının yanında, hızlı ve kolay kullanımı ile fark yaratır.

Yaskawa AC Sürücüler ve Özellikleri

Pek çok makinada bulunduğu bilinen Yaskawa sürücü, bulunmasının kolay olması, tamir işleminin kolaylığı, kontrolünün basit bir şekilde yapılması amacıyla sürücüler kullanılır. En kısa tanımıyla AC motorları kontrol eden, takibini yapan sürücüye AC sürücü adı verilir. Elektrik AC motor üreticisi 2 ila 4 kutuplarında 3 kW, 6 kutbunda ise 2,2 kW kadar olanları 220V /Y380V gerilimli oldukları bilinir. Daha büyük güce sahip olanlar ise 380 volt ya da 660 / 380 gerilimli oldukları bilinir. Genel olarak sürücüler 200 ila 240 V AC faz girişli olan ya da 380-4820 V AC üç faz girişi olarak yapılmaktadır Sürücülerin çıkış gerilimlerini anma değeri, giriş gerilim değerine eşit oldukları bilinir. Çıkış geriliminin sürücü anma değeri üzerine artırılabilmesi olası bir durumdur. Yaskawa, bu ürünün hizmetini veren ve 100 yıldan fazla bir süredir gelişme göstermiş olan bir firma olarak bilinir. AC sürücülerin yanı sıra kontrol teknolojisi, robotik alanlar ve servo sistemler gibi diğer alanlarda da deneyimi bulunan Yaskawa, müşterilerine eşsiz bir hizmet sunmaktadır.

Yaskawa AC Sürücü ailesi

Neden Yaskawa Sürücüler?

Sürücüler, en kısa tanımıyla motor hızını dengeleme işini yapan, frekansında değişikliğe neden olan elektriksel bir araç olarak tanımlanır. Enerji tasarrufu, proses kontrolü yapmak, hız ayarlaması, hız seçme olanakları sunması, yüksek hızlı olan kompresörü kullanma imkanı, düşük yüklerde azaltılan gürültü düzeyi gibi faydaları bulunmaktadır. Madencilik, tünel açma işlemler, kağıt fabrikası, atık su işlemleri, madencilik sektörü, sondaj platformu gibi alanlarda kullanım kolaylığı sağlayan bir sürücü olarak bilinir.

Yaskawa ac sürücüler, oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir.

AC Sürücüler Nasıl Çalışır?

Motorların hızını farklı şekillerde ayarlayabilen sürücüler, gerekli zamanlarda komut vermek, ayar yapabilmek için bir ekrana sahip oldukları bilinir. Motor hızı, kutup sayıları ile ters orantılıdır. Besleme gerilimi frekansı ile ise doğrudan orantılı olduğu bilinir. Bu sebepten dolayı hızda değişiklik yapmak için stator kutup sayısında ya da frekansta değişiklik yapılması gerekir. Ancak kutup sayıları sabit oldukları için çalışma esnasında değiştirme söz konusu olamaz. Bu gibi durumlarda motor hızının değişmesi için besleme gerilimi frekansının değişmesi gerekir. Motora ait olan hız azaldığında ise frekans azaltılır. Arttırmak istenen durumda ise frekansın arttırılması gerekir. AC motor sürücülerin çalışmaları bu şekilde gerçekleşir.

 

×
img

Teklif Al

Merkez Ofis

+90 (224) 441 21 62

+90 (224) 441 70 37 (pbx)

E-mail

rmk@rmkmekatronik.com

Adres

Alaaddinbey Mh. 617.Sk. Kongur Plaza No: 4
Nilüfer / BURSA

İstanbul Ofis

+90 (224) 441 21 62

+90 (224) 441 70 37 (pbx)

E-mail

rmk@rmkmekatronik.com

Adres

Cevizli Mh. Tugay Yolu Cad. Ofisim İstanbul Plazaları No:20/B K:6 Maltepe / İstanbul