Vidalı mil çağımızda önemli bir konuma sahip olan eleman sistemini ifade etmektedir. Vidalı miller esas olarak dairesel hareket ve doğrusal hareket konularını kapsamaktadır. Çok sayıda vidalı mil çeşitleri bulunmaktadır. Bu yazımızda THL vidalı millere daha yakından bakıyoruz.

 Vidalı Mil Nedir?

Vidali mil belli bir hatve aracılığı ile açılmış olan ve bu hatveye uygun nitelikteki ölçü ve çeşitte somunlar ile dairesel bir hareketi doğrusal bir harekete çevirebilen makine elemanlarına verilen isimdir. Bu kapsamda THK vidalı mil satışını müşteri memnuniyetini ön planda tutarak kaliteli bir hizmet vermektedir.

 Vidalı Millerin Özellikleri Nelerdir?

Dairesel hareketleri doğrusal olan hareketlere çevirebilen sürtünme ve hassasiyet kayıplarının en az düzeye indirildiği somun ve mil arasındaki çelik misketler ile birlikte sürtünme yönteminin yerine dairesel hareketler biçiminde yuvarlanarak yol alabilen makine elemanlarına vidalı mil adı verilmektedir. Vidalı mil, çok sayıda özelliği bünyesinde barındıran önemli bir elemandır. Vidalı mil, bilye yataklı olan bir somunun vida dişleri açılan bir mil üstündeki sistem aracılığı ile dönme hareketini doğrusal harekete çevirmekte olan makine elemanıdır. Bu hareket sırasında sürtünmenin azaltılabilmesi amacı ile somunla mil arasında mevcut halde bulunan boşlukta yataklanan bilyeler yer almaktadır. Bir iletim hareketi komponenti kabul edilen vidalı miller, doğrusal hareketi bu şekilde daha az sürtünme ile iletmektedir. Hassas bir vida şeklinde yapılan dişli mile bakıldığında ise helezonik yapıda bulunan kanalları sayesinde bilye yataklarının çok daha rahat hareketine olanak tanımaktadır. Düşük sürtünme niteliği sayesinde yüksek mekanik verim elde edilmektedir.

 Vidalı Miller Nerelerde Kullanılır?

Vidalı miller günümüzdeki teknolojinin ilerlemesi ile beraber vidalı biçimlerde üretilmektedir ve hem hassas hem de daha ağır olan yükleri çok daha az yük gerektirebilen motorlar kullanarak iletebilir bir biçime getirebilmesi ile beraber CNC makineleri için en çok kullanılmakta olan parçalar arasında yerini almaktadır. Eksen motorları vasıtası ile mekanik parçalara hareket vermek amacı ile kullanılmaktadır. Bununla birlikte yüksek devirler ile mukavemet sağlamak ve üstünde bulundurduğu hassasiyeti uzun süre taşıyabilmesi hedefini kapsayarak ısıl işlem ile sertleştirme sürecini gerçekleştirmektedir.

THK vidalı miller endüstriyel uygulamalarda sıklıkla tercih edilirler.

THK Vidalı Mil Çeşitleri Nelerdir?

THK çok sayıda vidalı mil çeşitlerine sahip olmaktadır. Farklı fonksiyonları sayılabilecek olan vidalı miller yüksek hassasiyete sahiptir, aynı zamanda da uzun ömürlü kullanımları ile beraber düşük kirlilik üretebilen makine elemanları olma özelliğini taşımaktadır. THK bünyesinde vidalı mil çeşitlerinden birkaç tanesi şu şekilde sıralanabilmektedir; DIN standartlarına uyumlu vidalı miller, hassas ve kafesli bilyeli vidalı mil, işlenmiş mil ucu modeli BNK, yuvarlak bilyeli vida, vidalı mil yataklama ünitesi şeklinde sıralanmaktadır.

Hızlı Teklif Al!

 ×
img

Teklif Al

Merkez Ofis

+90 (224) 441 21 62

+90 (224) 441 70 37 (pbx)

E-mail

rmk@rmkmekatronik.com

Adres

Alaaddinbey Mh. 617.Sk. Kongur Plaza No: 4
Nilüfer / BURSA

İstanbul Ofis

+90 (224) 441 21 62

+90 (224) 441 70 37 (pbx)

E-mail

rmk@rmkmekatronik.com

Adres

Cevizli Mh. Tugay Yolu Cad. Ofisim İstanbul Plazaları No:20/B K:6 Maltepe / İstanbul

X

    RMK Request A Call Back Form

    Choose the product gorups that you need engineering assistance.